Užgavėnės 2023

 

Kada užgavėnės 2023?

Vasario 21 d. Antradienis.

Kaip vėjama žiema iš kiemo? 

Tradiciškai deginama morė ir varoma žiema iš kiemo.

 Tirpstant  žiemos sniegams dažnai pagalvojame, kad jau tuoj visa gamta sužaliuos, prisimename, kaip Žiemos saulėgrįžos metu apdainavome obelį – pasaulio medį ir atrodo, kad šiomis dienomis tas pasaulio medis jau ruošiasi pirmųjų pumpurų prasikalimui. 

 

O kodėl dabar apie tai kalbame? Nes artėja Užgavėnės ir tai, kas vaikšto po medžiu, vaikšto tarp mūsų ir Užgavėnių dieną. Turbūt jau suprantame, kad kalbėsime apie Užgavėnių kaukes.

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Pasaulio medis neturi nieko bendro su Užgavėnėmis, kadangi pastaruoju metu esame įpratę gatvėje matyti keistus persirengėlius, į kuriuos žiūrėdami negalime atpažinti ar tai žydas, ar čigonas, o gal vengras, ar tai čigonė, ar ragana, velnias ar ožys. Dabar atrodo, kad užtenka baisokai apsirėdyti, gerai prisidažyti ir jau Užgavėnės, bet vargu ar žinome, ką tas mūsų apsirengimas reiškia. O reikšmę jis turėjo visada.

Užgavėnės – archaiška žiemos šventė, simbolizuojanti žiemos išvarymą siekiant prisišaukti pavasarį bei žyminti paskutinę žiemos mėsiedo dieną.Šventė žavi liaudiško humoro grožiu ir kūrybingumu. Pagrindiniai šventės simboliai – persirengėliai, kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morės deginimas.